Aktivitelerimiz

Avanos’un kültürü, büyülü manzaraları ve farklı aktiviteleri neler? Kapadokya’da neler yapılır? Nesi meşhurdur? Gezip görülecek doğası ve tarihi bölgeleri nerelerdir?

Tüm sorularınızı cevaplayalım.

Avanos Asma Köprü

Avanos´un iki yakasını, ikisi çevre yolu, biri taş, diğeri asma olan dört köprü ile birbirine bağlar. Taş köprü, Sultan Abdülhamit döneminde sarayda görevli Avanoslu Kurena Arif Bey´in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanmış, 1900 yılında hizmete açıldığı bilinir.

Avanos Asma Köprü, müthiş manzarasıyla ünlenmiştir.Yaya geçişlerine ayrılan Asma Köprü’nün diğer adı da Sallanan Köprü’dür.

Geçiş sırasında sallanmasıyla heyecanlı bir keşif sunar. Bir anlık korkuya kapılabilirsiniz fakat son derece güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Peri Bacaları

Volkanlardan taşıp püsküren lavlar platolara inerek bölgede bulunan akarsu, göl ve denizleri kurutmuş ve.bu zeminin üzerini 100 – 150 metre kalınlığında tüf tabası sarmış… Tam da burada Peribacalarının büyüleyici hikayesi başlamıştır.

Bu tüf tabakasının içerisinde bazalt, kumtaşı ya da kilden özler olduğu için aşınmalar her yerde farklı derece ve etkilerde oluşmuştur.

Yıllar geçtikçe sellerin ve rüzgarların etkisi il Kızılırmak bölgesinde aşınmalar oldukça yoğunlaşmıştır. Bu şiddetli aşınmalara meydan okuyan Peribacaları hikayesiyle bugüne kadar gelmiştir. Bu Peribacalarının çapları 1 metre ile 15 metre arasında değişiklik gösterir. Bu değişikliğin sonucu demek, her boydan Peri bacası görmeniz demektir…

Zelve Vadisi

Paşabağı’nı gezip gördükten sonra yolu takip ederken Avanos’u 3 km güneyinde yer alan heybetli gövdesi ve sivri uçlu Peribacalarıyla dolu Zelve Vadisine ulaşmanız mümkün.

En fazla Peri bacasının birbirine eş, üç vadiden oluşan vadi, Zelve Vadisi’dir. Bu doğal manzarayı Zelve Vadisinden izlemenizi öneririz.

Güray Müze

Türkye’nin ilk ve tek özel yer altı müzesidir. Kültürler ve tarih boyunca süregelen yöresel gelenekleri, çömlekçilik ve geleneksel el sanatlarını gözler önüne seren, özel bir Müze gezisi yaşayabilirsiniz.

Avanos’a gelmişken bölgenin en meşhur geçim kaynağı olan çömlek yapımının tarihsel süreçteki gelişimine kesinlikle tanık olmalısınız.

Balon Turu

Kapadokya’nın ilk seyahat edilme sebeplerinden biridir Balon Turları…

Doğanın bize sunduğu muhteşem oluşumları, kayaları ve Peri Bacalarını balonlar üzerinde izlemek size kendinizi kuş gibi hissettirecektir. Yaşamınızdaki en özel deneyimlerden biri bu olabilir, tatilinizde balon turunu mutlaka deneyimleyin…

Bizi Arayın Rezervasyon

Rezervasyon Detayları